Jak se starat o ponožky, aby dlouho vydržely?

jak se starat

Asi si říkáte, že praní ponožek není žádná věda. Vypraly jste je za život snad už tisíckrát, viďte. Ale co když vám dáme pár tipů, jak prodloužit jejich životnost. Správnou péčí zachováte jejich funkčnost, neztratí tak rychle zářivé barvy, ani tvar.

 

ikona na prani_1

Před 1. nošením ponožky vyperte

Odolejte pokušení hned si ponožky obléct a vyrazit mezi lidi. Úplet je z výroby roztažený na maximum, aby složená ponožka působila co nejreprezentativněji. V této chvíli jsou ale očka nejnáchylnější na zatržení nebo vytažení. Proto je nejlepší se novými ponožkovými exponáty pokochat, klidně si je i vyzkoušet, ale před prvním nošením je určitě vyperte.

 

naruby_2

Perte naruby

Tím, že ponožky otočíte před praním naruby, zajistíte, že barvy zůstanou déle jasné a syté. Tření o další kusy prádla v bubnu pračky dává zabrat každému materiálu. A vzhledem k tomu že vnitřní strana ponožek je v přímém kontaktu s kůží, je otočením i mnohem účinněji sterilizujete.

 

40_2

Žádné vysoké teploty

Ponožkový úplet obsahuje elastické vlákno, které nesnese teplotu vyšší než 40 °C. Při praní, sušení nebo žehlení na vyšší teploty může elastan ztratit svou pružnost a oblečení se srazí. Dá se říct, že všechny ponožky můžete bez obav vyprat na 40 °C. Tato teplota stačí ke zlikvidování bakterií.

Pokud používáte sušičku, zvolte vždy šetrný program. Tím nenarušíte vlákno, nebudou se tolik srážet a ponožky se nezačnou odírat tak rychle. Nejlepší je nechat prádlo přirozeně uschnout na šňůře. Máte zaručeno, že takto se materiál nepoškodí.

 

aviváž

Používejte správné prací prostředky

Prací prášky nebo gely na bílé či světlé prádlo obsahují zjasňovače a bělící složky, které mají prádlo projasnit. Proto v takových prostředcích perte opravdu jen bílé či světlé ponožky. Tmavé či barevné ponožky by postupně ztratily sytost a vybledly by. 

Vlněné ponožky perte v prostředcích určených na vlnu. Ty jsou k vlně šetrné a napomáhají jí regenerovat. Perte buď v ruce, nebo v pračce na speciální jemný program.

A pozor na aviváž! Ta sice dodává oblečení měkkost a voňavou svěžest, ale u funkčního oblečení narušuje vlákna, a to ztrácí funkčnost a zkracuje se jeho životnost.

                                            

podle_barev  

Perte podle barev

Čím pečlivěji třídíte barvy na praní, tím déle vám oblečení vydrží krásně zářivé. A ještě jedna rada ohledně barev. Pokud sušíte prádlo na přímém slunci, nezapomeňte, že vlivem slunečního záření, všechny barvy blednou. Bílé ponožky klidně sluňte dál, ale ty barevné radši otáčejte naruby.

 

pedikura

Pravidelná pedikúra

Nehet na noze roste v průměru 3x až 4x pomaleji než na ruce. Navíc je méně na očích. Může se tedy lehce stát, že člověk čas od času zapomene na pravidelnou pedikúru. Přerostlé nehty jsou ale pro vaše ponožky velkým nebezpečím.

 

babicka

Co radí naše babičky?

Máte zašedlé ponožky?

Vraťte jim bílou barvu pomocí prášku do pečiva. Vsypte „prdopeč“ do vlažné vody a nechte v ní ponožky namočené přes noc. Druhý den je vyperte, jak jste zvyklí. Anebo se podívejte do e-shopu na nabídku bílých ponožek, třeba vám nějaké padnou do oka.

Sráží se Vám ponožky?

Po vytažení z pračky je ještě mokré natáhněte.

 

 

 

doporucuje_vasek